Tamamlayıcı Tıp

Günümüz tıp bilgisinin tarihçesi incelendiğinde pozitif bilim anlamında 200 yıllık bir tarih karşımıza çıkar. Ancak insanlık tarihinin çok daha eskilere dayandığı ve bazı tedavilerin yapıldığı bilinmektedir. Günümüze ulaşan bu tedavi yöntemleri pozitif bilimle test edilip onaylandıktan sonra bugünkü tıp bilgileriyle yenilenerek kullanılmaya başlanmıştır. Zaman geçtikçe bu konudaki gelişmeler ve tedavi şekilleri yapılan bilimsel çalışmalarla da desteklenmektedir.

Günümüze ulaşan bu tedavi yöntemleri pozitif bilimle test edilip onaylandıktan sonra bugünkü tıp bilgileriyle yenilenerek kullanılmaya başlanmıştır.

Alternatif tedavi yöntemlerindeki ortak amaç vücudun kendi onarım mekanizmalarını aktif hale getirip onları güçlendirerek hastalıkların tedavi edilmesi üzerinedir. Günümüze ulaşan tedavilerden bazıları; Manuel tedaviler, bitkisel tedaviler, homoepati, ışık tedavileri ve rezonans tedavileridir.

Kliniğimizde Uygulanan Alternatif Tedavi Yöntemleri

Akupunktur

5000 yıl önce Çin’de doğan bu yöntem bugünlerde tüm dünyada kullanılmaktadır. Hayvanlarda 3000 yıldır bu yöntemle hastalıklar tedavi edilmektedir. Meridyen denilen enerji yolları üzerinde bulunan akupunktur noktaları iğne, lazer ya da ısı ile (moxibusion) uyarılarak Qi (çi) olarak adlandırılan enerjinin dengeli bir şekilde akması sağlanır. Hastalıkların bu enerjinin düzenli akmamasından ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu sistem içerisinde her türlü hastalıkla ilgili enerji seviyeleri ve akımları noktalar aracılığıyla dengelenebilmekte ve etkilenen organların tekrar sağlıklı çalışmaları sağlanmaktadır. Bu yöntemde organ bozuklukları tedavi edilebildiği gibi sinirsel hastalıklar, felçler, ağrılı eklem hastalıkları ve alerjiler başlıca tedavi konuları arasında yer almaktadır. Bu yöntemle yapılan tedavilerde hiçbir ilaç kullanılmayarak, yalnızca noktaların uyarılması ile etkinlik sağlanmaktadır.

Gold Akupunktur

Altın akupunkturu kronik eklem ağrısı çeken hastalarda kalça çıkığı, dirsek displazisi, diz artrozları ve omurlardaki artrotik değişiklikler ve sonucunda gelişen patolojilere çare olmaktadır. Bu yöntem 10 yıldan daha uzun bir süredir kliniğimizde bütüncül ortopedik yaklaşım olarak kullanılmaktadır.

Lazer Terapi

Non-invasiv bir tedavi yöntemidir. Kliniğimizde özellikle Low-Level Lazer terapisi ve beraberinde Lazer Frekans tedavisi uygulanmaktadır. Özel dalga boyundaki ışın, hücresel seviyede hücrelerin enerji seviyelerini arttırarak hücrenin onarım gücünü ve metabolizma hızını arttırmaktadır. Böylelikle iyileşme hızlanmakta ve çok daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Lazer ışınıyla birlikte belli frekanslardaki rezonanslar da doku içerisinde çeşitli proseslerin aynı şekilde dengelemekte ve çalışmalarını arttırmaktadır. Bu frekanslardan bazıları Nogier, Bahr, Reigniger ve Chakra frekanslarıdır. Bu tedavi yöntemi ağrı tedavilerinde vazgeçilmezler arasında yerini almıştır. Etkisini dokuda hemen göstermeye başlar ve sonrasına da devam ettirerek rejenerasyon sağlar.

Homeopati

Benzer benzeri tedavi eder prensibi ile 1800lü yıllarda ortaya konan bu bilim günümüzde de kullanılmaktadır. Ancak belli kurallara uyulması gerektiği için rastgele remedilerin kullanılmaması belli bir muayene sistematiği ile tespit edilen semptomlara yönelik remediler kullanılarak hastalık nedenleri ortadan kaldırılarak tedavi gerçekleşmelidir. Böylelikle temeline inilen hastalık bir daha tekrarlamamakta ve kalıcı bir iyileşme gerçekleşmektedir. Remediler ağız yolu ile ya da enjektabl olarak kullanılabilmektedir. Hastanın isteğine göre uygulama yolu seçilir. İlk kötüleşmenin ardından hızlı bir iyileşme sürecine girilir ve hasta sağlığına kavuşur.

Dorn Terapi - Masaj

Temeli eklemlerin kronik duruş bozukluklarının özel masaj teknikleriyle tekrar doğal haline getirmeye dayalı bir tedavi yöntemi olup hayvanlarda da kullanılmaktadır. Zaman içerisinde gelişen artrozlara bağlı yük dağılımı bozuklukları iskelet sisteminde yavaş yavaş gelişen ve giderek ağrı ile birlikte seyreden eklem duruş bozukluklarına ve postür bozukluklarına neden olmaktadır. Uygulanan masajla ekleme hafif pasif hareketler yaptırılarak, hareketliliği ve tekrar doğal yapısına kavuşması amaçlanır. Çok hızlı cevap alınabilen bir yöntemdir. Hastanın uzun sürede oluşan rahatsızlıklarını çok kısa sürede ağrısız ve hareket kabiliyetini arttırarak tedavi eder.

Breus Terapi

Breus terapi de özel bir masaj tekniğidir. Yalnızca boyun ve omur ile çalışılarak hasta sağlığına kavuşturulur. Teknik Dorn’a benzer şekilde uygulanır. Sırt ile ilgili blokajların ve ağrıların hızlı çözülmesinde etkin bir yöntemdir. Hasta tarafından çok rahatlatıcı ve çok iyi tolere edilebilen bir masaj yöntemidir.

Kliniğimizde Tamamlayıcı Tıp uygulamalarını Erhan Gökdağ yapmaktadır.