Koruyucu Hekimlik

Doğumdan ölüme kadar canlıların hastalanabileceği ortadadır. Ancak birçok hastalığın gerekli tedbirler alınarak önlenebileceği gerçeği herkes tarafından bilinmektedir. Kliniğimizde özellikle bu konu üzerinde ciddiyetle durulmaktadır. Gerek aşı programları, beslenme, diş sağlığı ve deri sağlığı üzerine koruyucu hekimliğimizi oturtmaktayız.

Aşılama

Kliniğimizde ülkemizdeki hastalık dağılımları takip edilerek aşı programları oluşturulmakta ve bireyin ihtiyacına göre uygulanmaktadır. Bizim için önemli olan çok aşı değil koruyucu aşıdır. Aşı titrelerinin takibi aşı yapmaktan çok daha önemlidir. Gereksiz yapılan aşıların immun sistemi yorarak immun kaynaklı hastalıklara neden olduğu bilimsel olarak kabul görmektedir.

Parazit İlaçlaması

Gerek iç gerekse dış parazitler birçok hastalığın taşıyıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgesel hastalık seyirleri ve parazit yoğunlukları takip edilerek etkin antiparaziter mücadeleler uygulanmaktadır. Güncel ilaçlar ve uygulama prosedürlerine uyularak gerekli korumalar sağlanmaktadır. İlaç kalıntıları ve parazitlerin ilaçlara karşı dirençleri takip edilip zaman zaman bu protokoller değiştirilerek dirençlerin önüne geçilmektedir.

Diş Bakımı

Sağlıklı beslenmenin ön koşullarından bir tanesi sağlıklı bir ağız yapısının varlığından geçer. İyi parçalanamayan gıdalar çiğnenmeden yutulmasıyla birlikte çeşitli mide bağırsak ve sindirim sorunlarına neden olmaktadır. Estetik kaygılarla yalnızca güzel görünsün ve güzel koksun diye ağız bakımı yapılmamalıdır. Her dişin bir görevi olduğu ve kıymetli olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla dişlerin ömürlerinin ve korunmasının önemi ortadadır.

Tüy Bakımı

Kendimizin ve petimizin sağlığı için düzenli tüy ve vücut bakımına gereken özen gösterilmelidir. Zaman zaman özellikle bazı ırkların tüyleri taranarak ve kesilerek ağız, göz ve kulak etrafındaki enfeksiyonlar engellenebilir. Aynı zamanda dermatolojik rahatsızlıklarda ilaçlı banyolar-friksiyonlar uygulanarak deri sağlığına kavuşturulmaktadır.